Материјал 14 од 22
Во тек

БЕЛА СПАНАЌ САЛАТА СО ЛУК И ОРЕВИ

септември 30, 2023

СОСТОЈКИ: 

  • 500гр бејби спанаќ, жив или малку обарен, на најситно исечкан
  • 2 чениња лук, ситно исечкани
  • 1 мало паковање грчки јогурт
  • 100 гр фета сирње, изронето 
  • 2 големи лажици маслиново масло
  • 5 сецкани оревчиња за декор
  • сол, буковец

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Вкусна салата која покрај тоа што е едноставна за подготовка, убава е за очи и многу добро ќе се вклопи на празничната трпеза. Направена е од исклучително здрави состојки, а одлична е и за брз појадок или вечера намачкана врз едно интегрално печено лепче.

Калориска вредност
Калории: 969kcal | Масти: 73g | Протеини: 47g | Јаглехидрати: 32g