Материјал 5 од 22
Во тек

БОЖИЌНА ТУРСКА ПИДЕ ЕЛКА

септември 30, 2023
christmas pizza.jpg

Калории:  6124kcal

Состојки

 • 150 мл млака вода
 • 1 и ½ ќесичка сув квасец ( околу 15 грама )
 • 2 мали лажички кафеав шеќер
 • 2 мали лажички сол
 • 250 мл маслиново масло
 • 600 гр интегрално брашно
 • За фил : 500 гр мелено јунешко месо 
 • 500 мл доматен сос
 • 1 кромид
 • Зачини по желба 
 • 100 гр моцарела

Начин на припрема

Потребно е прво квасецот да се активира, па затоа најпрво се ставаат млаката вода, квасецот и шеќерот промешани заедно со една до две лажици брашно да отстојат 10 -15 минути. Потоа додај ги и останатите состојки и замеси тесто. Остави тестото да отстои додека ги спремаш филот и декорациите за елката. На хартија за печење формирај ја елката, ќе ти остане и тесто така да можеш и повеќе пици да спремиш за цело семејство. Филот се спрема стандардно ,кромидот потпржи го па додај го месото па на крај доматниот сос,  а одозгора пред да биде готова нароси моцарела и остави да се растопи. Можеш со зеленчук да си направиш лампиончиња. Во оваа пица имаш повеќе од три порции, ако нема со кој да ја поделиш во моментот, слободни смрзни си ја .

Калориска вредностКалории: 6124kcal | Масти: 363g | Протеини: 236g | Јаглехидрати: 478g