Материјал 12 од 22
Во тек

ДЕКОРАТИВНА РОЗЕВА САЛАТА

октомври 3, 2023

СОСТОЈКИ:

  • 200 гр цвекло, свежо или од тегла
  • 250 гр пилешко месо
  • 50 гр Лајт мајонез
  • 100-150 гр грчки јогурт
  • сол, бибер, мешан сув зачин
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 мала лажичка вински оцет, само ако користиш свежо цвекло
  • магдонос, по желба 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: 

Пилешкото се става да се вари, а за тоа време го лупиш цвеклото па и него го ставаш да се свари во посебно тенџере. Свареното пилешко се става во блендер или ако немаш толку силен блендер тогаш исечкај го на најситно, а потоа префрли го во длабок сад за салата. Свареното цвекло(или од тегла) исто се блендира и се става во садот со пилешкото месо. Во садот се додаваат и останатите состојки и се меша. Се додава и ситно исечкан свеж магдонос по желба. На здравје!

Калориска вредност
Калории: 807kcal | Масти: 31g | Протеини: 98g | Јаглехидрати: 33g