Материјал 13 од 22
Во тек

ЛАЖНА РУСКА САЛАТА

септември 29, 2023
russian salad.jpg

Калории:  1257kcal

Состојки

  • 2 средни компири сварени
  • Сок од еден голем лимон
  • 100 мл маслиново масло
  • 1 полна лажица сенф
  • Прстофат сол
  • ПЛУС : 2 сварени моркови исецкани на коцкички, 100 гр сварена пченка и 2-3 кисели краставички.

Начин на припрема

Првите состојки стави ги во блендер и блендирај додека не добиеш мазна смеса налик на мајонез. Истури ја смесата кај претходно сварените и исецкани морков, пченка и краставички и промешај. Што се празници без руска салата ?! 

Калориска вредностКалории: 1257kcal | Масти: 102g | Протеини: 10g | Јаглехидрати: 74g