Материјал 2 од 22
Во тек

НОВОГОДИШЕН КУГЛОФ

октомври 2, 2023
kuglof.jpg

НОВОГОДИШЕН КУГЛОФ

Калории:  1516kcal

Состојки

  • 2 јајца
  • 70 гр спелтино брашно
  • 120 пченкарно брашно ( или 60 гр палента 60 пченкарно брашно)
  • 150 гр тиквици
  • 3 лажици маслиново масло
  • 50 гр грчки јогурт
  • 100 гр сирење фета
  • 2 мали лажички пециво

Начин на припрема

Изрендај ги тиквиците и исцеди ги од водата. Измати ги јајцата па постепено додавај ги останатите состојки ( мешајќи). На крај додајте го изронето сирењето и тиквицата. Стави го тестото во калап за куглоф и печи на 200 степени околу 20 минути.

Калориска вредностКалории: 1516kcal | Масти: 77g | Протеини: 58g | Јаглехидрати: 148g