Материјал 4 од 22
Во тек

ПАНЕТОНЕ ( 1 порција )

септември 30, 2023
panettone.jpg

Калории:  641kcal

Состојки

  • 1 јајце
  • 30 гр јогурт нискомаслен
  • 1/3 банана испасирана
  • 6 лажици овес
  • 1 лажиче засладувач по желба
  • Неколку капки ванила екстракт
  • ½ лажиче пециво
  • 70 мл растително млеко (било кое)
  • Неколку јаткасти плодови, суво овошје и чоколадни капки

Начин на припрема

Загреј ја рерната на 180 степени. Измати ги заедно јајцето, јогуртот, бананата, овесот, засладувачот ,пецивото и ванилата. Истури во смесата млеко, јаткасти и чоколадо, и стави ја да се пече во округло садче во загреаната рерна од 20-25 минути. Нароси шеќер во прав за вистинско панетоне. 

Калориска вредностКалории: 641kcal | Масти: 31g | Протеини: 27g | Јаглехидрати: 63g