Материјал 11 од 22
Во тек

ПРАЗНИЧНА САЛАТА СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ

септември 29, 2023

СОСТОЈКИ

  • 2 средни модри патлиџани
  • 2 чешниња лук
  • 1 мало паковање грчки јогурт
  • нане, свежо исечкано или како зачин
  • сол
  • буковец, за декор

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: 

Модрите патлиџани се печат, а за тоа време го чистиме лукот од лушпата и се толчи. Од како ќе се испечат модрите патлиџани се чистат од лушпата и тие се мелат или толчат па се префрлаат во длабок сад заедно со лукот, грчкиот јогурт, нането, солта и буковецот. Овој рецепт е одличен и ако му се додадат ситно сечкани оревчиња. Изборот е ваш. На здравје!

Калориска вредност
Калории: 314kcal | Масти: 4g | Протеини: 21g | Јаглехидрати: 48g