Материјал 17 од 22
Во тек

РУМ ПЛОЧКИ

септември 29, 2023
rum plocki.jpg

РУМ ПЛОЧКИ

Калории:  3691kcal

Состојки

  • 150 гр урми потопени во 
  • 100 мл вода и
  • 50 мл рум
  • 2 лажици стопено кокосово масло
  • 300 гр ореви
  • 200 гр овесни снегулки.

Начин на припрема

Урмите потопи ги во водата и румот заедно, нека отстојат 1-2 часа да омекнат особено ако се суви. Отпосле, стави ги во блендер со се вода и рум и додај им го кокосовото масло и изблендирај до степен да стане кремаста структура. На суво тавче кратко потпечи ги оревите и овесните снегулки, па откако ќе оладат изблендирај ги до структура на грубо брашно. Додај ја пастата од урми и добро измешај. Ако е прегусто може да додадеш уште малку рум. Обложи едно тавче со хартија за печење и стави ја смесата, тенко измазни ја и остави да се стврдне. Пресечи на долги парчиња како за рум плочки и стави ги во замрзнувач. Можеш малку да ги прелиеш со стопено црно чоколадо но над 70 % какао .

Калориска вредностКалории: 3691kcal | Масти: 246g | Протеини: 83g | Јаглехидрати: 287g