Материјал 15 од 22
Во тек

СВЕЖА БОЖИЌНА САЛАТА

септември 29, 2023

СОСТОЈКИ: 

 • 1 паковање бејби спанаќ или зелен микс како замена
 • 5 големи лажици сечкани бадеми
 • 80-100 гр фета сирење
 • 4 мандарини, излупени и исчистени
 • 1 калинка
 • 1 чешне лук, столчен

За дресинг врз салатата: 

 • 2-3 големи лажици балсамик, во зависност од вкус
 • 1 голема лажица мед
 • 1 голема лажица сенф
 • сол, бибер
 • 1 лажица маслиново масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Свежата зелена салата се истура во длабок сад, заедно со излупените и исчистени мандарини. Се додава изронетото фета сирење, толченото лукче и калинка. Веднаш потоа се истура вкусниот дресин врз салатата и се меша. Вкус кој никој нема да остави рамнодушен. Весели Празници!

Калориска вредност
Калории: 2050kcal | Масти: 19g | Протеини: 56g | Јаглехидрати: 246g