Peach Army Hero: Емилија Угреновиќ

Емилија Угреновиќ

Погледни ја инспиративната приказна на Емилија во видеото подолу. 

Ана Стојанова: Прво сакам да се претставиш која си да те запознаат повеќе девојките, мислам дека знаат више. Ти ми се издвојуваш затоа што почна со програма за слабеење за да стигнеш на крај со програма за зголемување на мускулна маса и буквално финеси на тело да се ваљаш. Фасцинантно ми е тоа што многу малку од девојките стигаат до тоа ниво прво затоа што е тешко само да се ослабе тој процес е многу тежок а не па да се стигне на инста бути. Не дека ги нема ве нема туку сте малцинство, и затоа многу ми е мило денеска што стварно ќе им откриеш на девојките како си стигнала и каков бил патот до таму, што правеше пред да започнеш со програмите? Дали си била од секогаш си имала проблем со тежината? Дали некогаш си тренирала? И тоа која беше ти пред да почнеш со програмите ама нели прво представи ни се кажи ни која си ти?

Емилија Угреновиќ: Здраво девојки јас сум Емилија Ургеновиќ од Битола имам 26 години, со програмите на Ана започнав за прв пат во 2020 октомври со програмата на инста фит. Проблеми со килажата искрено во толкави размери како кога што почнав на почетокот сум немала, од секогаш сум била од тие како да кажам сезонски вежбач. Еден месец пред лето и то у мојот тренинг се состоеше од кардио до недоглед и 5 минути вежби за стомак.

Ана Стојанова: Си била предходно на некакви програми на некакви диети, знаеш што беше тоа што те натера и рече се пријавувам кај Ана на програма и тоа е тоа?

Емилија Угреновиќ: Диети сум била на диети кои сама сум ги читала од интернет или сама сум ги измислувала значи диетите  ми се состоеа од тоа дека јаглехидратите мене  ми се непријател. Изгладнување, немање на енергија , јадење само еднолична храна и исхраната ми се состоеше само од то.

Ана Стојанова: Што се смени со програмите? Имаше ли нешто пред да ни кажеш за програмите прво да им разјасниме за колку килограми станува збор, со колку вишок дојде ти влезе за прв пат во програмите?

Емилија Угреновиќ: Да значи многу ме е криво што кога полнав не се измерив колку точно тежам ама со сигурност тврдам дека кога започнав програмата со инста фит сигурно имам намалено над 20 килограми. Значи се случи корона си се испуштив од раце со други зборови и си реков значи Емилија зошто си го созволи ова значи пресечи во еден момент и реков дека е доста јас морам нешто да сменам до кога вака.

Ана Стојанова: После си продолжи одма беше на инста фит и како знаеше дека треба да продолжиш и на друга програма, нели мислеше дека у кој момент свати као не е ова за три месеци или не е ова за еден месец? Што се случи?

Емилија Угреновиќ: Значи кога почнав со инста фит ми требаше само приот месец да сфатам дека ова не е диета дека ова е начин на исхрана, тогаш сфатив дека се пријавив на програмите  зошто јас сум гурман а во твоите програми има такво изобилие на храни што едноставно не дозволува да гладуваш, значи јадеме обилни оброци здрави избалансирани и сепак слабееме и се облекуваме и во тој момент реков дека ова е ова е ова ова е правилната рака  што ми требаше да ме насочи кон на правилниот начин на исхрана во животот.

Ана Стојанова: Супер, а со вежбите кога ги виде вежбите ете како нели до тогаш викаш сезонски вежбач. Што се случи кога почна со тренинзите? Затоа што јас се фокусирам нели да се кратки, што кога ги виде што си помисли?

Емилија Угреновиќ: Баш тоа значи првиот месец ми беше многу тежок посебно првата недела бидејќи имав период на неактивација, па ми беше тешко да се прилагодам иако вежбите беа кратки  значи буквално мојот тренинг првата недела првиот месец беше 5 минути. Без енергија вежбите ми беа премногу тешки.

Ана Стојанова: Ме интересира кога ги виде нели програмите, пред да знаеш дека внатре имаме и рецепти и вежби нешто што те предомислуваше? Кој момент те предомислуваше за да влезеш внатре во армијата во нашата група? Имаше ли нешто такво и што е тоа нешто?

Емилија Угреновиќ: Немаше таков момент, мислам дека првата програма беше првиот летен предизвик тогаш имав малку, тогаш беше мислам  тој момент  кога дали е сега правилно време да се приклучам или да си останам уште малку во мојата комфорт зона. И баш ми е криво што не се приклучив уште од тој од таа од тој летен предизвик оти сфатив дека нема правилен момент, ние 100 проценти нема да бидиме спремни и дека не треба да чекам од понеделник од другата недела да почнам. Едноставно пресечив и реков дека е доста дека е време да да направам нешто за мене кога имам таков пакет скоцкано со храна , со вежби, со како правилно се изведуваат вежбите и мое е само да го следам планот и секако со дисциплина и карактер да го постигнам овој резултат.

Ана Стојанова: Супер, а кажи ми кој ти беше најтешкиот момент во целово ова? Или уште дали има нешто такво што ти е тешко додека си на програмава ете имаше ли некој момент да речеш да се мислиш дека можеби ќе се откажеш?

Емилија Угреновиќ: Искрено таков момент за среќа не сум осетила дека ми е тешко и дека ми е ете поќе не можам да вежбам, поќе не можам да следам исхраната  едноставно така ми се погоди програмата толку ми легна што во ниту еден момент не сум помислила да се откажам. Можи само првиот месец што ги имав  тие тешкотии дури да тргнам дури да влезам во шема, ама мислам дека за брзо време се прилагодив како што си идеа и резултатите се полесно и полесно.

Ана Стојанова: Кажа дека ослабе 20 кила? За колку време тоа се случи? И  дали се водеше стриктно по програмите значи ова те прашувам од причина што што би ги советувала девојчињата сега за прв пат што ќе дојдат на летен предизвик? Ќе видат многу храна првата недела обично е леле колку храна има ќе се ослабе ли со ова? Што е тоа што ти би им го дала како совет нив?

Емилија Угреновиќ: Би им кажала да не се плашат од храната, сепак то сепак се работи за здрава храна намирници избалансирани кои што ни се потребни за нашето тело. Да не се плашат да ти веруваат тебе значи нашите резултати зборуваат за тоа колку добро ти си ја работиш твојата работа.

Ана Стојанова: Дали имаше проблем пример за оброците, да се да направиш ред или да се ставиш во шема и со вежбите во кој дел од денот вежбаш? Како таа организација можеш да си ја псотавиш во денот? Дали ти беше лесно да се навикнеш на овој живот?

Емилија Угреновиќ: Искрено што е зачудувачки за мене не ми беше воопшто тешко не ми беше да се навикнам на новиот начин на живот. Брзо влегов во шема во програмата значи си имав влегов со зацртана цел.

Ана Стојанова: Освен целта дали тоа што како ни се поставени кратки вежби, брзи рецепти дали тоа ти беше дополнително лесно? Мислиш ли дека ако беа подолги тренинзите или не знам ако имавме помалку за храна дека ќе успееше на ова?

Емилија Угреновиќ: Немав проблем значи баш пак ќе напоменам значи си имав зацртана цел веќе беше пресечено дека е доста така да нема некојв поголеми потешкотии.

Ана Стојанова: Очекуваше ли да имаш толкави резултати? Не само да ослабеш туку дека ке стигнеш до иснта бути ?

Емилија Угреновиќ: Искрено не кога почнав не си поставив една си имав цел дека сака да ослабам ама не си зацртав цел дека треба да ослабам јас точно 20 кила. Едноставно спонтано се случваја работите, тргнав со цел како дури оди дур имаш резултати ќе тераш и ја еве веќе скоро 2 години сум со тебе.

Ана Стојанова: Имаше ли некој што те предомислуваше пред да влезеш? Као не оди уште една диета, ригорозно ќе биде не си давај пари?

Емилија Угреновиќ: Па знаеш како одат кај нас работите можеш и сама да си направиш план само јади помалку. Не си ги давај парите по лични тренери, по диети ама сакам луѓето не сваќаат дека ова не е диета туку начин во програмата не учи како ние да продолжиме со овој здрав начин на живот и како да ги балансираме оброците.

Ана Стојанова:  Да тоа е главната цел што веќе не се малку што мило ми е што секоја година се повише луѓе жени сваќаат и си го прифаќаат начинот на живот. Дали сеа да ти рече некој да се вратиш на стариот начин на живот ете ти отворен маркет мајонези што сакаш?

Емилија Угреновиќ: Воопшто не ми фали знали стариот начин на живот. Мислам дека на мене се гледа значи програмата не само што ти овозможува да имаш физичка промена на тебе туку мене ме смени од корен и од психички план. Се осеќам по самоуверено  после толкав период на програмите можам да си дозволам и сама да си комбинирам храна.

Ана Стојанова: Те научи да како да функционираш и сама и без да не знам да тој ден да не можеш да се водиш по планот, знаеш како да си искомбинираш. Дали осеќаш грижа на совест кога не знам ќе отидеш некаде нема да можеш да се водиш никако по планот ќе каснеш нешто што не треба , како тоа си го чувствуваш? Мене ми е фасцинантно тоа дека девојчињата кај нас више си сфатија дека не треба да осеќаат грижа на совест ако нешто каснат или некаде се на некоја прослава. Оти најчесто кога се на некоја диета ќе кснат нешто што не треба и одма другиот ден се демотивираат или прекинуваат тој ден и се многу демотивирани воошто да почнат нешто што понатаму. Зошто ние не сме таква група дали знаеш да им октриеш?

Емилија Угреновиќ: На почетокот искрено имав грижа на совест иако ретко си дозволував да нешто од забранетотот јаболко, настрана од планот. Признавам имав грижа на совест.

Ана Стојанова: Како сфати дека не треба да имаш грижа на совест?

Емилија Угреновиќ: Како што кажав значи планот ме промени и во психичка насока значи кога и да каснам нешто што е настрана на програмата не осеќам грижа на совест зошто како што една салата не можи да ме ослаби така да едно парче торта или едно парче бел леб.

Ана Стојанова: Знаеш кој момент е со Александра кога зборувавме она пример почнала со летен предизвик ама вика јас како совет на девојчињата им давам првиот месец првите 2-3 месеца да се водиш точно по исхраната како што ти е дадена нели од Ана. Затоа што вика јас имав многу да ослабам и ми требаше по редовно да го следам планот за да стигнам до некое ниво за да можам да да си дозволам тоа што ти сега го викаш. Дали и ти се слагаш со тоа? Дали и ти одеше исто како на чекорите на Александра? Ја следеше комплетно програмата 2-3 месеца па после нешто си дозволи или одма после првата недела чисто јадење ти си дозволи нешто благо да си каснеш? Каков беше твојот начин?

Емилија Угреновиќ: Да го делам истото мислење со Александра значи мислам дека на почетокот секој треба да ја следи 100% во целост програмата, јас сум многу самокритична и нема да бидам скромна и дисциплинирана. Кога ќе почнам нешто сакам тоа да биди како што треба 100% и прв пат си дозволив да каснам парче торта за мојот роденден значи од октомври до април.

Ана Стојанова: Мислам дека памтам имаше ставено и на групата.

Емилија Угреновиќ: Да ете тогаш беше денот кога се предозирав од благо.

Ана Стојанова: Да?

Емилија Угреновиќ: И тогаш беше денот кога осеќав грижа на совест.

Ана Стојанова: Мислиш ли дека така треба?

Емилија Угреновиќ: Мислам дека малку претерав тој ден како еве ти награда за сите овие месеци што си се држела до планот.

Ана Стојанова: Точно значи ти со месеци си се држела до планот и не си направила грешка и тој ден ти бил првиот ден. Пријателките околу тебе моментално те поддржуваат или уште се скептични? Мислам не знам дека еј сакам во овој момент да им го споделиш не знам подобро ти да им го кажеш кога во групата не поверуваа дека си ти ти. Како беше ти стави некоја слика само без глава така во трансформација како сега што си вообичаено што си ставаме во групата и беше ставена слика од тебе од предходно и моментална состојба како си. Јја знаев дека си ти ти затоа што си имавме и пишано ама неколку девојчиња ми реагираа одма во приватна порака и ми пишаа дека не е во ред девојкава да става лажни слики додека ние сите се трудиме да ослабеме и јас тогаш ти пишав тебе да ми испратиш слика. Што си помисли? Како тоа  влијаеше на тебе? Дали беше среќна дека некој не ни поверувал дека си ти истата личност или како влијаесе тој момент?

Емилија Угреновиќ: Па ќе се вратам пак на тој момент кога кажав дека претежно ние имаме мислење дека ваквите работи не фрлај пати на деити на лични тренери, мислам дека луѓето му е тешко да поверуваат дека вистина има резултат. Искрено ни моите дома во живо што ме гледаат неможеа да поверуваат дали јас сум таа истата личност.

Ана Стојанова: Како влијаеше на тебе тој коментар? Ти годеше тоа или те изнервира? Затоа што јас се мислев како да ти го кажам како да ти пишам да не ме сфатиш погрешно.

Емилија Угреновиќ: Искрено ме зачуди ме зачуди зошто знам дека бев дисциплинирана и го следев 100 % планот и само со такво следење може да се постигне такви резултати. Зошто не би ги имала тие резултати кога 100 % јас се држам до планот.

Ана Стојанова: Стварно си голема мотивација заради тоа денеска нели сакав да ја споделиш приказната дека како си стигнала од програма за слабеење до програма за мускулна маса целиот тој процес дека нели не е лесен.

Емилија Угреновиќ: Ама е возможен.

Ана Стојанова: Возможен е, што ќе им препорачаш на девојките сега што за прв пат ќе се вклучат не знаат кој сме не знаат ништо за армијата не ја виделе никогаш Ана, што ќе им препорачаш нив? Што да направат? Идат прв пат на летен предизизвик возбудени се нешто чекаат не знаат што чекаат, кој е советот што ти како Емилија ќе им го дадеш?

Емилија Угреновиќ: Да значи би им препорачала да не се плашат дека само со 100 % следење би имале добар резултат секогаш велам кога можеме ние 8 саати да работиме за некоја друга личност на работа, зошто не би можеле барем 20 минути до пола саат да си посветиме на самите себе а тоа мислам дека секој го можи.

Ана Стојанова: Нешто ти да сакаш да ни споделиш како ти се случувало не знам некој момент што мислиш дека е интересен да го дознаат луѓето што никој не го знае за тебе низ целиов овој процес?

Емилија Угреновиќ: Патот воопшто не е лесен, потребно е многу самоконтрола, дисциплина и карактер за да се постигне некој резултат. Ама не е невозможно.

Ана Стојанова: Каков ти е планот од сега па натаму?

Емилија Угреновиќ: Планот ми е доживотно да си бидам со тебе, никогаш да не се разделиме.

Ана Стојанова: Супер супер, ништо фала што дојде денеска јас мислам не те измачив.

Емилија Угреновиќ: Не, баш ми е мило што ме покани да ти бидам гостинка тука и да го споделам моето искуство со девојките.

Ана Стојанова: Мене ми беше стварно задоволство сакам да им споделиме на девојчињата, ќе им бидес голема мотивација ти више и освои награда на програмата и затоа сакав посебно да документираме денеска и да те слушнат што имаш да им кажеш мислам дека ќе ги мотивираш.

Кој тим си ти?

Доколку си жена, избери “жени“ доколку си маж, избери “мажи“ за да бидеш додаден/а во правата програма и група.