Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

февруари 24, 2024

ПОЈАДОК: ВИКЕНДАШКА КАСЕРОЛА

Калории 317 kcal

Состојки
  

 • 2 јајца
 • ½ кромид
 • Чешне лук опционално
 • 1 морков
 • 2 лажици грашок
 • 20 гр. Моцарела
 • 30 гр. Пилешки или мисиркини гради / тофу 50гр

Инструкции
 

 • Кромидот, лукчето, пилешките/мисиркините гради/тофуто, морковот се сецкаат на коцкички и се запржуваат на малку маслиново заедно со грашокот колку да омекнат. Се истураат во тавче за печење и врз нив се истураат изматените јајца заедно со моцарелата, и се печат на 220 степени (секоја рерна индивидуално, но им треба релативно кратко за да се испечат).  Доколку сте повеќечлено семејство, можеш да ја зголемиш дозата и да направиш појадок за сите наеднаш. Ако пак немаш време да ја печеш како класична касерола, тогаш сите состојки комбинирај ги во класичен омлет.

Notes

ВЕГЕ Калории: 315kcal | Масти: 17g | Протеини: 25g | Јаглехидрати: 16g

Исхрана

Калории: 317kcalЈаглехидрати: 16gProtein: 27gМасти: 16g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

УЖИНА: 2 КИВИ И 6-7 БАДЕМЧИЊА

Калории 259 kcal

Исхрана

Калории: 259kcalЈаглехидрати: 33gProtein: 6gМасти: 11g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

РУЧЕК: ПРОТЕИНСКИ ЌОФТИЊА

Калории 520 kcal

Состојки
  

 • Туна голема
 • 1 среден компир до 150 гр.
 • 1 лажиче чиа
 • Младо кромитче
 • Зачини по желба
 • Магдонос по желба
 • 2 лажици палента

Инструкции
 

 • Свари го компирот и отпосле изгмечи го со вилушка во еден сад заедно со туната. Додај им ги исецканото кромитче, чиата, магдоносот и зачините по желба, и мешај додека смесата не стане хомогена. Формирај ќофтенца и истите увалкај ги во палента. Можеш да ги печеш на хартија во рерна или air fryer, или пак да ги пржиш. Комбинирај со голема зелена салата по желба.

Исхрана

Калории: 520kcalЈаглехидрати: 48gProtein: 53gМасти: 13g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

РУЧЕК (ВЕГE): ВЕГЕ – БУРГЕР

Калории 650 kcal

Состојки
  

 • 50 гр црвен грав од тегла или конзерва
 • 50 гр наут од тегла или конзерва
 • 1 црвен кромид
 • 1 јајце
 • Лукче опционално
 • 30 гр. Ореви
 • Зачини по желба црн пипер, шарена сол, буковец, чили
 • 1 кружно црно лепче за бургер или 2 коцка интегрални лепчиња
 • Едно тенко парче моцарела
 • Кисели краставички опционално
 • Марула домат опционално
 • Од нашиот слатко-кисел кромид опционално

Инструкции
 

 • Гравот и наутот изгмечи ги со вилушка, и додај им ги исецкани сите останати состојки вклучувајќи ги и зачините. За полесно и побрзо, можеш се да ставиш во блендер, но внимавај да не ти стане претечна смесата за бургерот. Формирај плескавица, или две помали како ти е полесно па како такви испечи ги или испржи ги. Откако е готова, биди креативна и нареди си ги салатките врз лепчето. Наздравје!

Исхрана

Калории: 650kcalЈаглехидрати: 58gProtein: 31gМасти: 33g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ВЕЧЕРА: ЦРН ПАТЛИЏАН ВО СЛАДОК СОС

Калории 287 kcal

Состојки
  

 • 1 голем или 2 помали модри патлиџани
 • 2 лажици урда
 • 1 лажица грчки јогурт
 • 3 лажици нискомаслен обичен јогурт
 • 1 рамно лажиче мед
 • Малку доматно пире
 • Зачини – лук во прав копар, сол….

Инструкции
 

 • Расечи го патлиџанот на три дела како на сликата, додај го доматното пире и зачини врз него и стави го да се пече. Додека се пече направи го сосос на страна, односно во една чинија измешај ги урдата, грчкиот, јогуртот и медот. Врз оваа смеса сервирај го испечениот патлиџан.

Исхрана

Калории: 287kcalЈаглехидрати: 49gProtein: 14gМасти: 4g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!