0% Поминато
0/0 Steps
 1. Старт

  ВОНРЕДНО МЕНИ ЗА ПОНЕДЕЛНИК
 2. 1. Започни тука: Како се користи MamaFIT програмата
 3. 2. МАМА поздрав!
 4. 3. КОЈА Е МАРИЈА
 5. 4. ШТО Е ДИЈАСТАЗА
 6. 5. ВИДЕО ПОЗДРАВ ОД АНА
 7. 6. MamaFIT ФБ Група - ИСПРАТИ БАРАЊЕ ЗА ЧЛЕНСТВО
 8. 7. ОСВОЈ ПАРИЧНА НАГРАДА - ПРИКАЧИ СЛИКИ И ВИДЕО ОД РЕЗУЛТАТИТЕ ТУКА →
 9. 7. ПРАВИЛА НА ПРОГРАМАТА
 10. 8. Неделна Шопинг Листа за MamaFIT
 11. 9. ШТО МАМА СМЕЕ, А ШТО НЕ
 12. 10. Најчести прашања и одговори
 13. Месец 1
  Ден 1: Shake it UP MAMA
  2 Теми
 14. Ден 2: STRONGER than my EXCUSES
  2 Теми
 15. Ден 3: Cuddles and Snuggles (REST DAY)
  2 Теми
 16. Ден 4: BALANCE is the key
  2 Теми
 17. Ден 5: MAMA’s STRENGTH
  2 Теми
 18. Ден 6: Fire UP mama
  2 Теми
 19. Ден 7: In TOUCH with my BODY
  2 Теми
 20. Месец 2
  Ден 1: Mama Need's Some Fresh Start
  2 Теми
 21. Ден 2: The Stronger the Better
  2 Теми
 22. Ден 3: Mama Deserves Some Rest
  2 Теми
 23. Ден 4: Bootylicious Mama
  2 Теми
 24. Ден 5: Team Mama Can Do Anything
  2 Теми
 25. Ден 6: Push Your Limits
  2 Теми
 26. Ден 7: Pure Joy and Happiness
  2 Теми
 27. МЕСЕЦ 3
  Ден 1: Month of happiness
  2 Теми
 28. Ден 2: Sugar spice and everything nice
  2 Теми
 29. Ден 3: Coffee and chocolate
  2 Теми
 30. Ден 4: Wish and achieve
  2 Теми
 31. Ден 5: Leave a little sparkle
  2 Теми
 32. Ден 6: Blazing fire
  2 Теми
 33. Ден 7: Finish what you started
  2 Теми
 34. Бонуси
  1. ДОМАШНИ РАСТИТЕЛНИ МЛЕКА
 35. 2. СОЛЕНИ НАМАЗИ И ДОДАТОЦИ
 36. 3. СЛАТКИ НАМАЗИ И ДОДАТОЦИ
 37. 4. КАФЕ- КОЛКУ КАФЕ Е ПРЕМНОГУ КАФЕ?
 38. 5. МЕШУНКИ, ЖИТАРКИ И ДОЕЊЕ
 39. 6. ДАЛИ МАМА СМЕЕ ДА СЕ ОПУШТИ СО АЛКОХОЛ?
 40. 7. Рецепти за замена
 41. 8. ЗДРАВИ ДЕСЕРТИ
 42. 9. ОПАЃАЊЕ НА КОСА ПРИ ДОЕЊЕ
 43. 10. Рецепти за замена во МЕСЕЦ 3
Материјал 13, Тема 2
Во тек

ХРАНА

јули 21, 2024
Материјал Напредок
0% Поминато

ПОЈАДОК: Peach Mama Smoothie

Калории 408 kcal

Состојки
  

 • 1 голема праска замена: било кое овошје по избор
 • 2-3 урми или 1 голема царска
 • 1/2 банана
 • 200 мл растително млеко или нискомасно кравјо
 • 3 големи лажици овес ДОИЛКИ: 4 лажици овес
 • 20 гр. индиски ореви ДОИЛКИ: 25гр. индиски ореви
 • 1/2 мало лажиче цимет
 • екстракт од ванила по желба
 • 1 лажиче кокос или кокосови стружини

УЖИНА: Освежителен коктел

Состојки
  

 • 2 исцедени лимони
 • 1 мала лажичка стевиа по избор
 • 1 помал исцеден портокал мандарина или половина цитрон
 • 250 мл кисела вода замена, обична вода
 • ДОИЛКИ: плус 1 ред темно чоколадо и 25 гр. непечени јатки по избор

РУЧЕК: Брза ручек салата со булгур и пилешко (или Сејтан/Тофу)

Калории 314 kcal

Состојки
  

 • 2 лажици булгур замена просо, ориз ДОИЛКИ: 3 лажици булгур
 • марула рукола или микс зелена салата
 • ротквица
 • краставица
 • магдонос
 • црвена пиперка или домат по желба
 • кромид
 • 100 гр пилешки или мисиркин стек 50г сејтан или 100г тофу за замена

Инструкции
 

 • Булгурот се вари, а пилешкото (сејтанот/тофуто) се пропржува една мала лажичка маслиново претходно исечено ситни коцкички за да биде спремно за салатата (ВНИМАНИЕ: рецептот за денешната вечера исто содржи пржено пилешко, добра идеа е да пропржиш поголема количина одеднаш). Салатата се сецка и мешаш сѐ заедно. На здравје! Доколку ептен ти се брза и немаш време, пилешкото замени го со туна конзерва.

ВЕЧЕРА: Цезар салата

Калории 297 kcal

Состојки
  

 • 150 гр. пилешки стек ДОИЛКИ: 200 гр. пилешки стек. ВЕГЕ: 200 гр. тофу + 200гр. печурки
 • листови марула или зелена салата по избор
 • 1 парче интегрално лепче
 • За дресинг:
 • 1 лажичка сенф
 • 1 мала лажичка маслиново масло
 • 1 голема лажица грчки јогурт
 • половина исцеден лимон
 • лук во прав или едно чешне
 • 1 мала лажичка пармезан
 • сол и бибер

Инструкции
 

 • Оваа вечера е брза и лесна, уште повеќе бидејќи ручекот е пилешко и немаш потреба да подготвуваш друг протеин за вечера. Лепчето се потпекува за да биде крцкаво, па се сецка на ситни парчиња. Пилешкото (тофуто) се пржи на една мала лажица маслиново масло, па се сецка на ситни парчиња. Сѐ се додава во салатата со марула и на крај се додава сосот врз салатата. На здравје вечера!

Notes

ВЕГЕ: Калории: 268kcal | Масти: 10g | Протеини: 27g | Јаглехидрати: 23g

Кој тим си ти?

Доколку си жена, избери “жени“ доколку си маж, избери “мажи“ за да бидеш додаден/а во правата програма и група.