0% Поминато
0/0 Steps
 1. ВОНРЕДНО МЕНИ ЗА ПОНЕДЕЛНИК
 2. 1. Започни тука: Како се користи MamaFIT програмата
 3. 2. МАМА поздрав!
 4. 3. КОЈА Е МАРИЈА
 5. 4. ШТО Е ДИЈАСТАЗА
 6. 5. ВИДЕО ПОЗДРАВ ОД АНА
 7. 6. MamaFIT ФБ Група - ИСПРАТИ БАРАЊЕ ЗА ЧЛЕНСТВО
 8. 7. ПРАВИЛА НА ПРОГРАМАТА
 9. 8. Неделна Шопинг Листа за MamaFIT
 10. 9. ШТО МАМА СМЕЕ, А ШТО НЕ
 11. 10. Најчести прашања и одговори
 12. Ден 1: Shake it UP MAMA
  2 Теми
 13. Ден 2: STRONGER than my EXCUSES
  2 Теми
 14. Ден 3: Cuddles and Snuggles (REST DAY)
  2 Теми
 15. Ден 4: BALANCE is the key
  2 Теми
 16. Ден 5: MAMA’s STRENGTH
  2 Теми
 17. Ден 6: Fire UP mama
  2 Теми
 18. Ден 7: In TOUCH with my BODY
  2 Теми
 19. Ден 1: Mama Need
  2 Теми
 20. Ден 2: The Stronger the Better
  2 Теми
 21. Ден 3: Mama Deserves Some Rest
  2 Теми
 22. Ден 4: Bootylicious Mama
  2 Теми
 23. Ден 5: Team Mama Can Do Anything
  2 Теми
 24. Ден 6: Push Your Limits
  2 Теми
 25. Ден 7: Pure Joy and Happiness
  2 Теми
 26. 1. ДОМАШНИ РАСТИТЕЛНИ МЛЕКА
 27. 2. СОЛЕНИ НАМАЗИ И ДОДАТОЦИ
 28. 3. СЛАТКИ НАМАЗИ И ДОДАТОЦИ
 29. 4. КАФЕ- КОЛКУ КАФЕ Е ПРЕМНОГУ КАФЕ?
 30. 5. МЕШУНКИ, ЖИТАРКИ И ДОЕЊЕ
 31. 6. ТОПЛИ ЧОРБИ И СУПИ
 32. 7. ДАЛИ МАМА СМЕЕ ДА СЕ ОПУШТИ СО АЛКОХОЛ?
 33. 8. Рецепти за замена во Месец 1
 34. 9. ЗДРАВИ ДЕСЕРТИ
 35. 10. ОПАЃАЊЕ НА КОСА ПРИ ДОЕЊЕ
Материјал 12, Тема 2
Во тек

ХРАНА

јули 22, 2024
Материјал Напредок
0% Поминато

ПОЈАДОК: Киноа каша со јаболко, мед и цимет

Калории 468 kcal

Состојки
  

 • 3 големи лажици киноа 45 гр. (замена хељда, просо или кус кус)
 • 1 средно јаболко
 • 1 мала лажичка мед
 • 2 големи лажици чиа
 • 100 гр. грчки јогурт
 • 50 мл. растително млеко или обично со ниска масленост
 • Цимет

Инструкции
 

 • Во претходно зовриена вода се додава киноата(претходно убаво измиена) и чиата. Пред целосно да испари водата, се додава млекото, грчкиот јогурт и медот, се меша уште неколку минути додека состојките не се соединат и не ја добиете посакуваната густина на кашата. Се сервира со цимет и исецкано јаболко. Уживај во мирисот и вкусот на есента!

ПОЈАДОК: МИРИСОТ НА РАНА ЕСЕН

Калории 408 kcal

Состојки
  

 • 1 јаболко
 • 2-3 урми или 1 голема царска
 • 1/2 банана
 • 200 мл нискомасно кравјо или растително млеко
 • 3 големи лажици овес
 • 15 гр бадеми или ореви
 • 1/2 мало лажиче цимет
 • екстракт од ванила по желба

Инструкции
 

 • Начинот е едноставен, сите состојки одат во блендер, но најпрво се сече јаболкото и се отстранува од лушпата и семето. Јас ги сакам жолтите јаболка во смути со благ вкус, но изборот е твој. Добро утро!

УЖИНА: Големо ПЕЧЕНО ЈАБОЛКО

Инструкции
 

 • 1 големо печено јаболко.
  ДОИЛКИ 1 печено јаболко сервиранo со цимет и 5 ореви!
  (Може и да не се пече јаболкото)

РУЧЕК:  Лосос со просо и пржен зеленчук

Калории 664 kcal

Состојки
  

 • Лосос 200 гр.
 • 2 до 3 големи лажици просо околу 30 гр. до 40 гр.
 • 1 шака брокула
 • 2 моркови
 • 1 средна тиквичка
 • 1 големо цвекло или 2 помали

Инструкции
 

 • Зеленчукот заедно со лососот се пече на фолија, претходно намачкани со една мала лажичка маслиново масло, лук и зачини по избор. Во една шоља зовриена вода се додава просото(претходно убаво измиено), се вари додека водата не испари. При крајот се додаваат зачини по избор и се сервира со лососот и зеленчукот. Ручекот можеш да го јадеш во комбинација со свежа салата! Уживај во здрав, нутритивен и балансиран оброк!

ВЕЧЕРА: Јајце мафини со фета

Калории 260 kcal

Состојки
  

 • 2 јајца
 • 30 грама фета
 • 1 црвена пиперка
 • 1 полна шака спанаќ
 • 1 домат
 • ДОИЛКИ: 250 гр. печурки

Инструкции
 

 • На нелепливо тавче, на вода се пропржува зеленчукот (плус печурките за доилките). Доколку има потреба намирниците да се динстаат подолго, се додава уште малку топла вода. Зеленчукот се наросува со сол и црн бибер. На страна во друг сад се матат јајцата и се дроби сирењето, па се додава пропржениот зеленчук. Во тавче за мафини се става хартија за печење за да не се залепат мафините и се истура смесата. Вкупно, излегуваат околу 6 мафини. Се печат 10 мин. на температура од 180 степени или додека не поруменат. На здравје, брза лесна и превкусна вечера!

Кој тим си ти?

Доколку си жена, избери “жени“ доколку си маж, избери “мажи“ за да бидеш додаден/а во правата програма и група.