Материјал 1 од 0
Во тек

Рецепти за замена

април 21, 2024

ЛЕСНА ВЕЧЕРА СО ПРАСКА И ПРШУТА

Калории 276 kcal

Состојки
  

 • 50 гр говедска или свинска пршута
 • 30 гр моцарела или бурата
 • 2 праски или диња

Инструкции
 

 • Начинот на подготовка на оваа вечера е многу едноставен. Се сече праската, се додава во чинија заедно со останатите состојки. За уште поголемо уживање декорирај си како на сликава.
 • Калориска вредност

Исхрана

Калории: 276kcalЈаглехидрати: 21gProtein: 20gМасти: 12g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ПОИНАКВА ОВОШНА САЛАТА

Калории 437 kcal

Состојки
  

 • 1-2 средно големи кајсии
 • 1 рака цреши
 • 1 рака рукола или ајзберг
 • 30 гр фета
 • 2-3 оревчиња или семки од тиква
 • 2 лажици киноа или просо сварени настрана
 • ϖ За дресинг: 1 мало лажиче балсамик 1 мало лажиче маслиново, малку мед по желба, сол, бибер.

Инструкции
 

 • Уште еден интересен и едноставен рецепт за вечера. Дозволи си да испробуваш нови вкусови и да откриваш несeкојдневни рецепти на нашата платформа. Традиционалните јадења ги имаме, а и ги знаеме сите. Сите состојки се редат во длабок сад како на сликата, се додава дресингот и се меша. Не заборавај да сликнеш и да споделиш како ти се допадна оваа салата.

Исхрана

Калории: 437kcalЈаглехидрати: 43gProtein: 11gМасти: 25g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!