Шопинг листа за ментално здравје

НАМИРНИЦИ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА РАСПОЛОЖЕНИЕТО, ПОДОБРУВАЊЕТО НА МЕМОРИЈАТА И ПОВРЗУВАЊЕ СО СЕБЕСИ

Толку многу од она што се доживува на емоционално, когнитивно и ментално ниво е резултат на она што го ставаме во нашето тело. Сепак, честопати гледаме на друго место кога станува збор за зајакнување и подигнување на нашите емоционални состојби: го подобруваме нашиот режим за грижа за себе, почесто медитираме или се консултираме со професионалци. Сите овие практики се убави и збогатувачки, но она што го јадеме е тесно поврзано со тоа како се чувствуваме. Како што објаснува познатиот автор, д-р Дру Ремзи, нашиот мозок во суштина е составен од храна. „Единствената молекула [во мозокот] што не доаѓа од крајот на вашата вилушка е кислородот што го дишете“, вели тој. Со тоа, гледаме во нашата чинија: да ја смириме анксиозноста, да го зајакнеме сексуалниот нагон, да го подигнеме расположението, па дури и да ја подигнеме свеста.

Наут: Леблебијата (како и другите мешунки како леќата и црниот грав) не се само богати со протеини; тие се облици на цинк од целосна храна. Цинкот помага во нервната сигнализација во мозокот и е клучен произведувач на полови хормони како тестостерон и пролактин. Успешното либидо е секако еден од методите за подигнување на духот. На дневна основа, можете лесно да го вклучиме цинкот, заедно со 71 друг јонски минерал, во нашиот режим на хидратација.

Алое Вера: Можеби сте запознаени со надворешните лековити придобивки на алоето, по долг ден на сончање или за мали гребнатини и исеченици; Внесен внатрешно, алоето е подеднакво влијателно како антиинфламаторен херој, адаптоген и други дигестивни помагала. Содржи моќни полисахариди, сојузник во правилната апсорпција на хранливи материи, како и есенцијалниот минерал магнезиум. Докажано е дека правилното ниво на магнезиум ги ублажува симптомите на депресија, раздразливост, па дури и апатија. Заедно со овој адаптоген кој го поддржува хормонот, други извори на магнезиум од целосна храна вклучуваат блитва, авокадо, бадеми и спанаќ.

Банана: Скромно овошје, но моќно благодарение на пребиотските влакна. Нашиот тракт не може да го свари овој вид влакна, па наместо тоа ферментира, процес кој раѓа здрави бактерии кои го поддржуваат здравјето на цревата. Цревата се тесно поврзани со мозокот преку вагусниот нерв. Замислен како когнитивен автопат, вагусниот нерв ги контролира повеќето неволни телесни процеси, вклучително и варењето. Без овој нерв, ќе имаме пристап само до деловите од нашиот мозок одговорни за примарните инстинкти – помислете на свет без креативност, одлучување и длабока контемплација! Можеме да ги зајакнеме способностите на вагусниот нерв со одгледување разновидна низа на корисни бактериски соеви во нашите црева. Други намирници кои нудат пребиотски влакна – кромид и лук.

Кисела зелка – купус: Додека пребиотските влакна делуваат како храна за бактериите, пробиотиците се самите вистински микроби. Туршијата и другите ферменти се вкусни ресурси за снабдување на бактериите со храната што им е потребна. Ферментите создаваат хранливи додатоци на сендвичи, салати и помагаат да се заокружи пристапот храна како лек за поддршка на оската црево-мозок.

Рузмарин: Рузмаринот со векови го користеле Грците и Римјаните како симбол на сеќавање. Во модерните времиња, неколку студии покажаа дека мирисот сам по себе има потенцијал да ги стимулира когнитивните функции, меморијата и фокусот. Туширањето со рузмарин, поедноставни оброци со билки не е само мудро од гледна точка на вкусот, туку многумина нудат доза на исхрана што го сака мозокот – куркумата, ѓумбирот и жалфија се исто така добро познати по нивните антивоспалителни и ментално здравствени придобивки.

Ореви: Мозокот во голема мера е составен од масти и 3 масни со долг ланец. Кога има анксиозност и стрес, виновникот може да биде недостаток на здрави масти. Лесен начин да додадеме здрави масти во нашата исхрана е преку семиња и јаткасти плодови, а оревот е еден од најдобрите. Оревите се обликувани како вирус со причина; тие се моќен извор на DHA како и фолати, важна хранлива материја за важните новороденчиња. Омега-3, исто така, помага да се негува невротрофичното влијание добиен од мозокот, хормонот на хормонот кој ја контролира невропластичноста. Невропластичноста е капацитетот на нашиот мозок да создава нови обрасци, навики и начини на размислување.

Цитрус: Електричен во нијанса и радосно сладок, цитрусот е важен за здравјето на мозокот бидејќи содржи доволно витамин Ц, кој е поврзан со антиинфламаторни придобивки и борба против слободните радикали. Многу невродегенеративни болести, како што е деменцијата, се поврзани со оксидативниот стрес, така што вклучувањето на овој антиоксиданс колку што е можно е клучно. Најдете го и во други извори со богата боја како што се шпагети од тиква, боровинки, слатки компири и ајварска пиперка.

Шитаке печурки: Иако пристапот до сонце може да биде сезонски за многумина, секој треба да има за цел секојдневно да внесува витамин Д во својата чинија. Докажано е дека витаминот Д ги активира гените кои го поддржуваат имунолошкиот систем и ослободуваат серотонин и допамин, важни хормони за подигнување на расположението. Шитаке, кремини и маитаке прават одлични примери за ова; или за дополнително инфо, ги гледаме и медицинските печурки како што се чага и лавовска грива, од кои последното е проучено за да го подобри факторот за нервен раст на мозокот.

Нареден пат кога ќе сме во продавница да се потсетиме дека нашите диететски избори значително влијаат на нашата емоционална, когнитивна и ментална благосостојба, нагласувајќи дека она што го јадеме игра витална улога во подигнување на расположението, подобрување на меморијата и продлабочување на врските.

Ако ти се допадна овој текст имаме добри вести за тебе: неделен newsletter FIT FRIDAY.

Сите работи што ТРЕБА да ги правиш спакувани во неделен newsletter и направени посебно за тебе. Во FIT FRIDAY ќе добиеш БЕСПЛАТНИ вежби, рецепти и бонуси!

Остави го твојот меил подолу и почни со грижа за себеси и своето тело. Ти го заслужуваш тоа!

    Слични теми

    Кој тим си ти?

    Доколку си жена, избери “жени“ доколку си маж, избери “мажи“ за да бидеш додаден/а во правата програма и група.