Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

јули 12, 2024

Појадок: ЈАГОДА И КОКОС ЧИА ПУДИНГ

Калории 396 kcal

Состојки
  

 • 3 лажици чиа
 • 2 лажици овес
 • 150-200 мл нискомасно кравјо или кокосово млеко
 • 1 лажица мед или маџун
 • екстракт од ванила
 • 1 мала полна лажичка кокосови трошки
 • неколку јагоди

Инструкции
 

 • Најголемото откритие пред некоја година ми беше дека чиа пудингот нема потреба да отстои преку ноќ за да се набабри. Од тогаш ми стана и еден од поомилените брзи појадоци. Подготовката е едноставна. Во стаклен сад најпрво се додава млекото и екстрактот од ванила, па потоа чиа и се меша убаво една минутка додека не почне да кисне и расне, потоа се додава овесот и медот и повторно се меша.
 • Најубавото за крај. Нароси го кокосот, па додади ги и свежите јагоди. На здравје уживање!

Ужина: Диња (200g) со кафенце

Ручек: ДОМАШНИ ЌЕБАПЧИЊА

Калории 689 kcal

Состојки
  

 • 200 гр говедско чисто мелено месо
 • 1/2 главица кромид рендан
 • 1 јајце
 • 2 големи лажици мелен овес
 • прстофат сода
 • 1 мало лажиче масло
 • од зачини сол, бибер, зачин за скара по желба
 • шопска салата
 • 1 кока кола зеро

Инструкции
 

 • Во длабок сад се мешаат сите состојки додека не се соединат. Најдобро е ако имаш време и малку да отстојат покриени со стреч фолија, да има време да набабри и овесот, но и доколку немаш е во ред. Со дланките формираме ќебапчиња. Се пржат во заграеана тава со малку масло на не многу силна температура.
 • Ќебапчињата ги служиме и јадеме во комбинација со голема шопска салата, но само 30 гр фета, без леб и екстра кромид за оние кои го обожаваат! 🙂

Ручек: ВЕГЕ ОПЦИЈА - ПЛЕСКАВИЧКИ ОД НАУТ

Калории 721 kcal

Состојки
  

 • 200-250 гр наут од конзерва
 • 1 среден компир
 • 1 морков
 • 1 мала главица кромид
 • лукче по желба
 • 1 лажица сусам
 • 1 лажица сончоглед
 • 1 лажиче сув зачин или сол
 • За прилог: Една тиквица по вкус лук и магдонос, малку масло.

Инструкции
 

 • Компирот и морковот се лупат и се сечат на мали коцкички и ги ставаш да се варат. Од кога ќе се сварат битно е да бидат убаво исцедени за полесно да се формира плескавичка.
 • Кромидот се ренда, а лукчето на ситно се сечка или помини го низ преса.
 • Сите состојки ги додаваш во длабок сад, заедно со сусамот и сончогледот. Се мешаат и се прават форми на плескавички. Рерната се загрева на 200 степени, а плескавичките се печат на мрсна хартија.
 • Тиквичките се пропржуваат како гарнир од страна. Јас ги обожавам со малку балсамик, магдонос и лукче. На здравје Веге Армијо!

Вечера: КАПРЕЗЕ СО МОДАР ПАТЛИЏАН

Калории 363 kcal

Состојки
  

 • 1 модар патлиџан
 • 1 домат
 • 60 гр моцарела
 • балсамик масло, зачини

Инструкции
 

 • Модриот патлиџан се потпекува на мрсна хартија, потоа врз него му се додаваат свежите домати и моцарела.

Кој тим си ти?

Доколку си жена, избери “жени“ доколку си маж, избери “мажи“ за да бидеш додаден/а во правата програма и група.