Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

април 21, 2024

Појадок: ХУМУС ФЕТА ЛЕПЧИЊА

Калории 255 kcal

Состојки
  

 • 2 интегрални лепчиња
 • домат
 • 30 гр фета внимателно и прецизно со сирењето, тука лежат калориите
 • 2 мали лажици хумус
 • рукола

Инструкции
 

 • Уште еден брз појадок и неодоливо вкусен појадок само за Армијата. Лепчињата би било идеално ако се малку потпечени, но и не мора. Се премачкуваат со хумус, потоа се додава доматот, руколата и на крај фетата. Дефинитивно еден од моите поомилени појадоци. На здравје Армијо!

Исхрана

Калории: 255kcalЈаглехидрати: 27gProtein: 13gМасти: 10g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ужина: Леден чај од Праска

Состојки
  

 • сок од лимон
 • две праски
 • нане
 • мраз
 • една мала лажичка мед.

Инструкции
 

 • Праските се сечат на коцкички и се варат во 500мл вода додека не омекнат(слободно дуплирај доза и чувај во фрижидер за цела недела).
 • Од кога ќе се сварат, оставаш водата да се олади, а на праските им се вади лушпата. Се префрла сокот во чаша, додаваш една лажичка мед, сок од лимон, мраз и малку нане.
 • Освежително, здраво и вкусна летна пијачка. На здравје!
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ручек: МЕДЕНИ ПИЛЕШКИ РАЖНИЧИЊА

Калории 600 kcal

Состојки
  

 • 200 гр пилешко месо исечкано за ражничиња
 • 200 гр благ или обичен компир
 • свежа салата по избор
 • Маринада за пилешкото:
 • 1 мало лажиче мед
 • 1 мало лажиче сенф
 • лук во прав или рендан
 • ѓумбир во прав или рендан
 • чили сос или буковец по желба ако јадеш луто
 • 1 мала лажичка масло
 • сол
 • црн пипер
 • 1 лажичка вода.

Инструкции
 

 • За да го почувствуваш вистинскиот вкус на пилешкото, најдобро е да отстои околу 8 часа во маринадата или од вечер. Не е погрешно и ако го изумиш тоа.
 • Имаш две опции да го спремиш овој ручек. Да го испржиш пилешкото заедно со сосот па да го буцнеш на стапчиња или живо да го буцнеш и да го ставиш да се пече на мрсна хартија заедно со компирчињата. Внимавај на грамажата!

Notes

ЗАМЕНСКИ РЕЦЕПТ: Традиционална чорба од грав, без запршки со салата.

Исхрана

Калории: 600kcalЈаглехидрати: 47gProtein: 69gМасти: 15g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ручек: ВЕГЕ ОПЦИЈА - ВЕГЕ РАЖНИЧИЊА

Калории 465 kcal

Состојки
  

 • 150 гр тофу исечкано за ражничиња
 • 200 гр благ или обичен компир
 • 1 тиквичка
 • 1 рака печурки
 • кромид
 • пиперка
 • домат
 • оригано сол
 • свежа салата по избор

Инструкции
 

 • Имаш две опции да го спремиш овој ручек. Да го испржиш тофуто па да го буцнеш на стапчиња или живо да го буцнеш со сите други состојки и да го ставиш да се пече на мрсна хартија заедно со компирчињата. Внимавај на грамажата!

Notes

ЗАМЕНСКИ РЕЦЕПТ: Традиционална чорба од грав, без запршки со салата.

Исхрана

Калории: 465kcalЈаглехидрати: 54gProtein: 26gМасти: 16g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Вечера: ПИЛЕШКА КЕСАДИЉА

Калории 417 kcal

Состојки
  

 • 1 интегрална пита тортиља
 • 100 гр пилешко ситно сечкано (веге: црн грав 80гр)
 • 40 гр моцарела ситно сечкана
 • 1 лажица пченка
 • 1 помал домат ситно сечкан
 • зачини по желба

Инструкции
 

 • Се пропржува пилешкото ситно сечкано/црниот грав, се додават зачините и доматите. Кога веќе е при крај пилешкото, на друга тава паралелно загреј ја питата од двете страни. Истури го сосот со пилешкото/црниот грав, додади ја моцарелата, преклопи ја кесадиљата и згмечи ја малку со шпатулата. Од кога ќе се растопи моцарелата сервирај во чинија. На здравје!

Исхрана

Калории: 417kcalЈаглехидрати: 23gProtein: 44gМасти: 17g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!