Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

ноември 29, 2023

Појадок: БАНАНА СПЛИТ

Калории: 497kcal

Состојки

 • 1 банана
 • јагоди или било кое сезонско овошје
 • 1/2 канче грчки јогурт со ниска масленост
 • 1/2 мало шолче со млеко ако има потреба и ти е суво
 • 1 мала лажичка мед
 • 2 лажици гранола или 3 лажици овес
 • малку сок од лимон по желба
 • екстракт од ванила по желба

Инструкции

 • Многу едноставен појадок за подготовка. Во стаклен сад ја додаваш гранолата, млекото и грчкиот јогурт претходно помешани со едно лажиче мед, малку сок од лимон и екстракт од ванила. Бананата ја сечеш на половинка, како на сликава, па и нејзе ја додаваш во стаклениот сад, а веќе на крај ги додаваш и јагодите.
 • Доколку сакаш да си направиш домашен џем од јагоди, тогаш измиј ги, исецкај ги и стави ги да се пропржат заедно со некој засладувач како стевиа или слично.

Notes

ВАЖНО: Овој појадок може да се замени и со корнфлекс 4 полни големи лажици, 1 мало лажиче чиа и 250 мл нискомастен јогурт.

Исхрана

Калории: 497kcal | Јаглехидрати: 45g | Protein: 15g | Масти: 29g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ужина: Цреши (120-150g)

Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ручек: ПОЛНЕТИ ТИКВИЧКИ СО МЕЛЕНО И ПЕЧУРКИ

Калории: 569kcal

Состојки

 • 1 поголема тиквичка
 • 100 гр говедско чисто мелено или мисиркино месо (мелено)
 • веге: црн грав 100гр и една лажица пченка
 • 100 гр свежи печурки
 • 200 гр доматно пире
 • 1 кромид
 • лукче по вкус
 • зачини по желба
 • 60 гр рендана моцарела или на ситни коцкички
 • краставица салата

Инструкции

 • Тиквичката се сече на две исти половинки, со лажица се вдлабнува и вади средината па се посолува. Во меѓувреме се пржи кромидот, лукот и сецканите печурки, а од кога ќе се запржат се додава и меленото месо/гравот и пченката и тоа да се пропржи па му се додава доматното пире. Се пржи додека смесата малку не згусне.
 • Тиквичките се полнат со сосот и се ставаат да се печат. Веќе при крај откако ќе се запечат тиквичките се додава и моцарелата и повторно го враќаме плехот со тиквичките да се допече. Се сервира со салата од краставица. На здравје!

Notes

ВЕГЕ: Протеини: 29гр / Хидрати: 51гр /Масти: 15гр / Вкупно калории: 456
СОСТОЈКИ:

Исхрана

Калории: 569kcal | Јаглехидрати: 28g | Protein: 48g | Масти: 30g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Вечера: МОРКОВ И КРАСТАВИЦА САЛАТА

Калории: 262kcal

Состојки

 • 3-4 моркови
 • 1 краставица
 • сусам или буковец
 • балсамик сол, масло

Инструкции

 • Помислив дека денес веќе си изморена од готвење, а можеби имаш и некој остаток од ручекот, па затоа за денес имаме само салата. Ако сметаш дека си гладна и ти треба повеќе храна, додади и парче стек во оброкот.

Исхрана

Калории: 262kcal | Јаглехидрати: 30g | Protein: 2g | Масти: 15g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!