Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

април 20, 2024

Појадок: СЛАДОК ФРАНЦУСКИ ТОСТ

Калории 399 kcal

Состојки
  

 • 1 јајце
 • 30 мл растително млеко 1 шот
 • 1 банана
 • прстофат сол
 • 2 тост лепчиња интегрални
 • неколку капки ванила
 • За топинг : 1 лажица мед и пола банана 1 рака било кое шумско овошје или јагоди

Инструкции
 

 • Пола банана, јајцето, млекото, сол и ванила (опционално) се блендираат. Двете лепчиња потопи ги убаво во оваа смеса и стави ги да се пржат или на нелепливо тавче или на малку кокосово масло. Другата половина од бананата пропржи ја и искористи ја да си декорираш.

Notes

ВАЖНО: Овој појадок може да се направи и солен како обични пржени лепчиња, само извади ја банатата, топингот и екстрактот од ванила, а од страна додади домат, пиперка и една лажичка урда. Најбитно е да знаеш дека не треба да се пржат во многу масло, најдобро е да си купиш четкичка за премачкување.

Исхрана

Калории: 399kcalЈаглехидрати: 67gProtein: 15gМасти: 8g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ужина: Банана

Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Ручек: САЛАТА СО ЛОСОС

Калории 597 kcal

Состојки
  

 • 200-250 гр лосос
 • 1/2 авокадо
 • микс зелена салата
 • домат
 • краставица
 • кромид
 • 3-4 маслинки по желба
 • лимонче

Инструкции
 

 • Вкусно и едноставно е вистинскиот збор. Баш како што изгледа и сликата. Рибата се пече, во меѓувреме ја правиш салатата. Најпрво ја зачинуваш зелената салата, а врз неа ги додаваш доматите, краставицата и кромидот. Од кога ќе се испече рибата ја додаваш од страна. На здравје ручек!

Исхрана

Калории: 597kcalЈаглехидрати: 18gProtein: 43gМасти: 39g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

Вечера: МЕДИТЕРАНСКА КУЈНА

Калории 296 kcal

Состојки
  

 • домат
 • краставица
 • црвен кромид
 • малку рукола или спанаќ
 • маслинки по желба
 • 1 лажица хумус
 • 3 лажици булгур киноа или кус кус
 • 30 гр фета

Инструкции
 

 • Зеленчукот се сечка, булгурот се вари, а хумусот, маслинките и фетата се додаваат. Зачините по твој избор, овде ми одело добро и оригано, малку маслиново, балсамик и сол.

Исхрана

Калории: 296kcalЈаглехидрати: 38gProtein: 11gМасти: 11g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!