Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

април 19, 2024

ПОЈАДОК: ТОПЛО КАФЕ СМУТИ

Калории 566 kcal

Состојки
  

 • 2 коцки црно чоколадо
 • 250 мл нискомасно млеко
 • 1 мало рамно лажиче нескафе или еспресо шот по желба
 • 3 големи лажици овес
 • ½ ситно сечкана банана
 • 8 лешници искршени
 • 1 голема лажица чиа
 • 1 мало лажиче мача прашок по желба

Инструкции
 

 • На загреана рингла се истура млекото да се загрее, па се додаваат сите состојки наеднаш. Се меша додека не згусне и зоврие млекото. Не ја оставај ринглата на многу силно. На крај искрши и иситни ги лешниците и нароси ги врз топлото смути.

Исхрана

Калории: 566kcalЈаглехидрати: 55gProtein: 18gМасти: 31g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

УЖИНКА: Две киви

Калории 135 kcal

Исхрана

Калории: 135kcalЈаглехидрати: 29gProtein: 2gМасти: 1g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

РУЧЕК: ЕКСТРЕМНО БРЗ РУЧЕК

Калории 378 kcal

Состојки
  

 • 200 гр спанаќ свеж или смрзнат
 • 1-2 младо кромитче
 • 1 чешне лук
 • 2 јајца
 • 30 гр фета сирење
 • 1 парче коцка интегрален леб
 • домат/краставица опционално или туршија
 • 2-3 маслинки

Инструкции
 

 • Спанаќот и кромидот насечкани запржи ги заедно со лукчето на 1 лажица маслиново масло во тавче, не им треба многу колку да омекнат. Направи дупка во зеленчукот и скрши ги двете јајца да се испржат на око, можеш да поклопиш со капак за да се издинста. Сервирај си со зеленчук по желба или туршија, на страна стај си ги лепчето и сиренцето и имаш ручек за 10 минутки

Исхрана

Калории: 378kcalЈаглехидрати: 25gProtein: 27gМасти: 19g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ВЕЧЕРА: ПЛЕСКАВИЧКИ ОД НАУТ И МОРКОВ

Калории 499 kcal

Состојки
  

 • ½ кромид
 • 1 морков рендан и исцеден од течност
 • 150 гр наут од конзерва изгмечен со вилушка
 • 1 мало лажиче чиа
 • 3 мали лажички вода
 • од зачини – кари ѓумбир, лук во прав
 • 2 лажици овес
 • свеж магдонос по желба

Инструкции
 

 • Во едно филџанче измешај ја чиата со водата, и тргни ја на страна. Морковот изрендај го, кромидот може насецкан а и изрендан. Наутот изгмечен со виљушка, па почни да ги соединуваш состојките. Соедини ги кромидот, морковот и наутот, Додај го и овесот па чиа семето што ти е тргнато настрана со водата, нароси со зачини и измешај ја смесата убаво па покриена стави ја во фрижидерот да се стегне 30-тина минути. Потоа на тавче на 1 лажица маслиново масло пржи ги плескавичките, или пак можеш да ги печеш на хартија во рерна. Сервирај со грчки јогурт и копар.

Исхрана

Калории: 499kcalЈаглехидрати: 78gProtein: 22gМасти: 10g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!