Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

февруари 28, 2024

ПОЈАДОК: ЈАЈЦА СЕ СЕКОГАШ ДОБРА ИДЕЈА!

Калории 288 kcal

Состојки
  

 • 1 поголемо парче интегрален леб или 2 тонус
 • 2 тврдо варени јајца
 • 1 полна лажица грчки јогурт
 • рамно мало лажиче сенф
 • црн бибер сол, чили зачини опционално

Инструкции
 

 • Тврдо сварените јајца се лупат и се сецкаат на ситно а кај нив се додава грчкиот и сенфот заедно со зачините, и се гмечи со вилушка. Мачкаш и јадеш .

Исхрана

Калории: 288kcalЈаглехидрати: 23gProtein: 22gМасти: 12g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

УЖИНКА: ЧОКО УРМИ

Калории 202 kcal

Инструкции
 

 • Протеинско пудингче или 1 кралска урма со лажиче путер од кикиритки и 1 коцка растопено чоколадо
 • – направи си поголема доза и чувај ја во замрзнувач.

Исхрана

Калории: 202kcalЈаглехидрати: 19gProtein: 5gМасти: 12g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

РУЧЕК: ЊОКИ СО МОЦАРЕЛА

Калории 320 kcal

Состојки
  

 • 50 гр њоки
 • 2-3 доматчиња помали или пак 5-6 шери
 • 30 гр моцарела
 • една полна рака спанаќ
 • 2 чешниња лук

Дресинг :

 • 1 лажиче маслиново масло
 • една лажица балсамик
 • сол бибер
 • лимонов сок

Инструкции
 

 • Стави ги прво њоките да се варат. За тоа време , на тавче и на малку маслиново потпржи го насецканото лукче и одма штом почне да менува боја додај ги кај лукчето доматите претходно исецкани на парчиња. Додај го и спанаќот исецкан, и штом почне да врие оваа смеса, намали ја на најниска температура. Во друго тавче, на лажиче маслиново масло, стави ги претходно сварените њоки малку да добијат кафеавко-златна боја. Кај доматите ја додаваш моцарелата да се растопи. Твој избор е отпосле дали њоките ќе ги ставиш во тавчето со доматите или обратно.

Исхрана

Калории: 320kcalЈаглехидрати: 33gProtein: 14gМасти: 15g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ВЕЧЕРА: ПАЛАЧИНКИ СО БОРОВИНКИ (2 порции)

Калории 343 kcal

Состојки
  

 • 70 гр. интегрално брашно или овес мелен
 • 1 лажица стевија
 • лажиче пециво
 • ½ лажиче цимет
 • 100 мл растително млеко
 • лажиче маслиново масло
 • малку ванила
 • 60 гр. свежи боровинки или замрзнати
 • мед или друг течен засладувач

Инструкции
 

 • Во сад измешај ги брашното, пецивото и циметот. Додај ги млекото, ванилата и маслиновото и мешај додека не стане хомогена смеса. Со лажица ставај од смесата на нелепливо тавче за палачинки на средна температура и додавај врз смесата од боровинките. Доколку, пак, немаш свежи туку замрзнати боровинки, тогаш печи ги само палачинките па декорирај ги со мед и боровинки на крај. Наздравје!

Исхрана

Калории: 343kcalЈаглехидрати: 61gProtein: 8gМасти: 7g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!