Материјал 1, Тема 1
Во тек

ХРАНА

февруари 22, 2024

ПОЈАДОК: КАЛЦОНЕ

Калории 295 kcal

Состојки
  

 • 1 интегрална тортиља
 • 5-6 свежи шампињони
 • доматно пире или сос
 • неколку маслинки
 • 30 гр моцарела
 • зачини: оригано и сусам по желба
 • рукола
 • домат опционално

Инструкции
 

 • Шампињоните исечкај ги на најтенко што можеш за побрзо да се испечат заедно со тортиљата, нејзе не и треба многу. Намачкај ја тортиљата со доматно пире, стави ја моцарелата па шампињоните и маслинките, и нароси со оригано и сусам, ќе имаш впечаток дека јадеш пица навистина. Кога ќе почнат да менуваат боја шампињоните, тортиљата е при крај. Извади ја од рерна, преклопи ја на пола и наздравје ручек. По желба можеш да ја јадеш со рукола и домат.

Исхрана

Калории: 295kcalЈаглехидрати: 28gProtein: 16gМасти: 13g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

УЖИНКА: КАЛИНКА

Калории 265 kcal

Инструкции
 

 • Калинка или сок од калинка растворен со вода

Исхрана

Калории: 265kcalЈаглехидрати: 54gProtein: 5gМасти: 3g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

РУЧЕК: МИСИРКИНО ГРЧКО ЌОФТЕ

Калории 462 kcal

Состојки
  

 • 1 помал кромид
 • 150 гр мисиркино мелено месо
 • 1 јајце опционално
 • лукче по желба
 • магдонос
 • 3 лажици ориз
 • ½ краставица
 • неколку шери доматчиња или еден домат
 • 1 лажица грчки јогурт
 • зачини- сол црн бибер, шарена сол, копар или тзазики зачин

Инструкции
 

 • Оризот стави го да се вари во ѓезве или мало тенџерче. Кромидот изрендај го и додај го кај меленото месо, ако сакаш додај и јајце, лукче и магданос па зачини по желба. Измешај ја смесата да се соедини и оформи ќофтенца по која величина сакаш, во зависност од тоа дали ќе ги печеш или пржиш. Ако ги пржиш во тавче тогаш напрај ги тенки за да не мораш да доставаш масло, или испечи ги на хартија во рерна. Во длабок сад исечкај го зеленчукот, додај ги ќофтињата и сварениот ориз, па грчкиот јогурт и нароси со копар за вистински грчки вкус.

Исхрана

Калории: 462kcalЈаглехидрати: 35gProtein: 44gМасти: 16g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ВЕГЕ РУЧЕК: ВЕГЕ ГРЧКО ЌОФТЕ ЗА РУЧЕК (две порции)

Калории 302 kcal

Состојки
  

 • 3 лажици ориз
 • 1 мал кромид
 • 1 страк праз
 • 1 јајце
 • 1 лажица мелено ленено семе
 • 3 лажици овес
 • Сол бибер
 • 1 полна рака микс зелена салата спанаќ, рукола, црвено кромидче
 • 3-4 маслинки
 • Балсамик маслиново масло, сол за салатата, зачини по избор

Инструкции
 

 • Оризот се варо. Празот и кромидот се сецкаат и се оставаат да се подинстаат на тивок оган. Сварениот ориз си се процедува од водата и се нагмечува многу малку со вилушка, па му се додаваат останатите состојки и се мешаат добро додека не се соединат. Формираш ќофтенца и ги печеш или пржиш. Доколку ги пржиш, користи помалку масло. Можете да си ја сочувате половината од овој ручек за следниот ден со малку грчки јогурт, копар и кисели краставички како топинг.

Исхрана

Калории: 302kcalЈаглехидрати: 33gProtein: 10gМасти: 15g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!

ВЕЧЕРА: ПИЛЕШКА/СЕЈТАН КРЕМАСТА ЧОРБА

Калории 515 kcal

Состојки
  

 • 1 кромид
 • 1 црвен кромид
 • целер
 • 1 морков
 • малку карфиол
 • мал компир
 • 2 лажици смрзнат грашок
 • 100 гр пилешки гради/веге: 40-50гр сејтан варен сецкан
 • чаша растително млеко
 • коцка супа
 • зачини: лук во прав црн бибер,сол, маслиново масло

Инструкции
 

 • Насечкај го зеленчукот, и додавај од него во тенџере на една лажица маслиново масло – кромид, па морков, компир, карфиол и на крај пилешкото/сејтанот насечкано, како ти одговара, издинстај малку да омекне па нароси со зачини. Истури ја чашата млеко и една чаша вода од 250 мл , и додај ја и коцката супа. Можеш да ја јадеш како што е , а можеш и да ја изблендираш.

Notes

ВЕГЕ: Калории: 545kcal | Масти: 18g | Протеини: 48g | Јаглехидрати: 48g

Исхрана

Калории: 515kcalЈаглехидрати: 41gProtein: 42gМасти: 20g
Го проба овој рецепт?Let us know how it was!